مقالات

تفاوت کاشی و سرامیک

تفاوت کاشی و سرامیک
تفاوت کاشی و سرامیک را میتوان اینطور تعریف کرد که لعابی که روی قسمت سخت کاشی را می‌پوشاند و شکل زیبایی به آن می‌دهد، می‌تواند از جنس‌ های مختلفی باشد که اگر از سرامیک باشد به آن کاشی سرامیک یا سرامیک گفته می‌شود. البته در گذشته ابعاد کاشی‌ ها هم کوچک‌ تر از سرامیک بود، اما الان کاشی‌ ها هم در ابعاد گوناگون و متنوعی تولید می‌شوند. حال تفاوت های کاشی و سرامیک را با تعاریف کاشی و سرامیک ادامه می دهیم.
کاشی: قطعه سفالی که لعاب و قسمت رویی آن را ماده‌ای شیشه‌ای تشکیل می‌دهد.
سرامیک : قطعه سفالی که لعاب و قسمت رویی آن را ماده‌ای سرامیکی تشکیل می‌ دهد. اصطلاح درست آن کاشی سرامیکی است اما در بازار به آن سرامیک گفته میشود.
تفاوت کاشی و سرامیک را اینگونه نیز می توان تعریف کرد که کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر در بدنه کار می شود و به هیچ وجه از آن برای کف استفاده نمیشود.
سرامیک به دلیل پرس سنگین تر و سطح استحکام بالا در کف کار میشود البته برای دیوار هم قابل استفاده است.
سرامیک‌ ها عمدتاً در قطعات مربعی ۱۲*۱۲، ۱۶*۱۶ و ۶*۶ اینچ برش داده می‌ شوند. با این حال می‌توان آن‌ها را به صورت مستطیل و مثلث در هر اندازه‌ ای درآورد. بنابراین بهترین کار این است که از اندازه‌ های برابر و قابل تقسیم استفاده شود تا ضایعات کاهش یابد. در بعضی موارد ممکن است سرامیک‌ های شش‌ ضلعی هم موجود باشند.
یکی از انواع کاشی، کاشی پرسلانی است که در شرایط ویژه ای از جمله فشار پرس بالا و دمای پخت بالا تا حدود ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد تولید می شود که موجب استحکام بالا و جذب آب پایین آن می گردد و نسبت به کاشی های معمولی مستحکم تر هستند. این کاشی ها در ابعاد ۴۰۴۰، ۳۰۶۰، ۶۶۳۳، ۶۰۶۰، ۱۲۰۶۰ تولید می شوند.
تعدادی از کاشیهای کف لعاب خورده از سطحی مقاوم در برابر لغزنگی برخوردارند.هنگان نصب این نوع کاشی در حمام و دیگر محیطهای مرطوب و خیس، دقت کنید که کاشیها سطح لغزنده ای به وجود نیاورند. بعضی از این نوع کاشیها دارای مقداری دانه های نرم کار باید درلعاب هستند که این خود لغزنگی سطح کاشی را کاهش می دهد.
سرامیک ها ممکن است لعاب دار و یا بدون لعاب باشند.
تفاوت کاشی و سرامیک را بدانید و مطمئن شوید که اشتباهاً کاشی‌ های سرامیکی مخصوص دیوار را نمی‌خرید. آن‌ها نازک‌ تر و کم‌ دوام‌ تر از کاشی‌های کف هستند چون لازم نیست فشار حاصل از قدم برداشتن را تحمل کنند.
چيزی كه ما به آن كاشی چينی می گوييم واقعا از چينی ساخته نشده است اما جز دسته‌ بندی غير قابل ‌نفوذ قرار می‌گيرد. اين نوع كاشی‌ها كم‌ تر از 0/5 درصد وزن خود آب جذب می كنند و معمولاً قيمت آن‌ها نسبت به ديگر كاشی‌ ها كمی بيشتر است. با خريد كاشی‌ های شيشه‌ ای (بين 0/5 تا 3 درصد جذب آب) پول خود را ذخيره می‌ كنيد و در اين صورت مصرف‌ كننده هوشياری هستيد. كاشی‌ هايی كه در دسته‌ بندی شيشه‌ ای قرار می‌گيرند سراميك نام دارند. از سراميك‌ ها در كف نيز استفاده می‌ شود و نياز شما را در هر خانه‌ ای كه هستيد برطرف می كند.
ابعاد کاشی بستگی به فضای مورد نظر دارد.
کاشی های بزرگتر، زیباتر و البته گرانتر و برای سرویسهای بهداشتی بزرگ مناسب تر هستند. استفاده از کاشی های بزرگ در سرویسهای کوچک، باعث کوچکتر نشان داده شدن آنها می گردد.
طبق استاندارد های کاشی کاری برای درآوردن شیب سرامیک و گذاشتن کف شور و هدایت راحت آب به داخل  چاه فاضلاب ، تعداد سرامیک به طور مناسب محاسبه شود. که معمولا برای ایجاد این شیب کاشی کار با تخصص و مهارت آن را اجرا مینماید. در نهایت هرچه کاشی بزرگتر باشد درآوردن شیب آن دشوار تر میباشد.
کاشی ها با توجه به طرح و ابعادشان به دو صورت متری و عددی فروخته میشود.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *